ARA By Google

Çırpılmış Yumurta

Çırpılmış Yumurta Frenk soğanlarını yıkayıp küçük küçük kıyalım. Dursunlar kenarda.


Malzemeler:

4 adet yumurta
3 yemek kaşığı tereyağı (oda sıcaklığında)
1 yemek kaşığı krema
8 dal frenk soğanı
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı:

Derin tava ya da mini tenceremize yumurtaları kıralım. Tuz biber atmayın. Ateşe de almayın henüz. Çırpmayın da. Oda sıcaklığında tereyağını yumurtaların yanına alalım ve şimdi orta ateşin üstüne alalım. Bu aşama çok önemli. Spatula ile durmaksızın çırpmamız lazım. Tereyağını çırpılan yumurtaların içinde yükselen ateşle beraber eritip, yumuşacık bir doku oluşturacağız. Yaklaşık 1-1,5 dakika boyunca, ya da yumurtalarımız hafiften boza kıvamına gelmeye başlayana kadar kesintisiz çırpalım. Akabinde ateşten alalım. Ateş açık kalsın.

Kenarda duran nihale ya da kesme tahtasının üzerine aldığımız tavanın içinde çırpmaya devam edelim. Maksat yumurtamızı yakmadan, topaklaştırmadan, kremamsı bir kıvamda pişirmek. Zaten tavanın sıcaklığıyla pişmeye devam edecek o. 15-20 saniye kadar kenarda çırpmaya devam edelim. Tekrar ocağa alalım bir 15 saniye daha. Sonrasında tekrar kenara bir 15 saniye daha. Sonrasında birer tutam tuz ve karabiber ekleyelim. Tekrar ocağa 10 saniye, tekrar kenara 10 saniye. Kıvamı koyu kremamsı bir katılığa ulaşana kadar bu işlemi devam ettirin. Akabinde kenara alıp ocağın altını kapayın. Kremayı ekleyin. 5-6 tur karıştırın. Frenk soğanını ekleyin. 2-3 tur daha karıştırın.

Afiyet Olsun.

COSMOTURK YAYIN GRUBU & HILLARY COMPANY TURKEY
Reklam Satış & Pazarlama: COMMEDYA / +90 (212) 347 01 93
İletişim:
[email protected]

Tel: (0212) 244 13 56 Fax: (0212) 244 13 32

Telif hakkı ©2013 BekarMutfagi.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bekarmutfagi.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir. bekarmutfagi sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.