ARA By Google

Pekmezli Ispanak Böreği

Pekmezli Ispanak Böreği Sıvı yağda soğanlar ince kıyılarak kavrulur içine çiğden rendelenmiş patates eklenerek kavrulmaya devam edilir.


Malzemeler:

750 gr ıspanak
5 adet yufka
2 orta boy kuru soğan
2 orta boy patates
1,5 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi
1 çorba kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı karabiber
Yarım paket margarin
Yarım çorba kaşığı salça
Tuz
Üzeri İçin;
1 yumurta sarısı
Yarım çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi
Susam, çörek otu

Hazırlanışı:

Sıvı yağda soğanlar ince kıyılarak kavrulur içine çiğden rendelenmiş patates eklenerek kavrulmaya devam edilir. Salça eklenir bir süre kavrulmaya devam edilir. Kavrulma işlemi teflon tavada yapılırsa soğan ve patateslerin yanması engellenmiş oluyor. Tuz karabiber ve pul biberler konur. Daha sonra doğranmış ıspanaklar ve pekmez eklenir ocağın altı kapatılarak harç iyice karıştırılır fakat pişirilmez. Yufkalar ortadan ikiye kesilerek eritilmiş margarinle her tarafı yağlanır.

Harçtan yufkanın her tarafına yayılır ve rulo yapılır. (harcın her tarafına yayılma sebebi rulo yapıldığı zaman her katta harç olmasıdır.) Kendi etrafında sarılarak gül şeklinde tepsinin ortasına konur. Aynı şekilde öteki yufkalara da işlem uygulanıp tepsinin ortasına konan yufkanın etrafına sarılır, üzerine yumurta sarısına pekmez katılarak karıştırılır ve böreğin üzerine sürülür. Çörekotu ve susam serpilerek 200 derecede üzeri nar gibi kızarana kadar pişirilir.

Afiyet Olsun.

COSMOTURK YAYIN GRUBU & HILLARY COMPANY TURKEY
Reklam Satış & Pazarlama: COMMEDYA / +90 (212) 347 01 93
İletişim:
cosmoeditor@cosmoturk.com

Tel: (0212) 244 13 56 Fax: (0212) 244 13 32

Telif hakkı ©2013 BekarMutfagi.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bekarmutfagi.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir. bekarmutfagi sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.