ARA By Google

Domatesli Ekmek

Domatesli Ekmek Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki suyu ve zeytinyağını ilave ederek hamurunuzu 10 dakika yoğurun.


Malzemeler:

3 bardak beyaz un
1 tatlı kaşığı kuru maya
1 silme tatlı kaşığı tuz
1 bardak su
2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
½ bardak kurutulmuş domates

Hazırlanışı:

Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu ve kuru mayayı geniş bir kapta karıştırın. Oda sıcaklığındaki suyu ve zeytinyağını ilave ederek hamurunuzu 10 dakika yoğurun. Hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.

Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu ve kuru mayayı mikser kabına alın. Oda sıcaklığındaki suyu ve zeytinyağını ilave ederek hamurunuzu 6–7 dakika yoğurun. Hamurunuz yumuşak ve kolay şekil verilecek kıvamda olacaktır.

Kurutulmuş domatesi 15 dakika kadar sıcak suda yumuşatıp iyice kurulayın. Keskin bir bıçak ile ince ince doğrayın. Yoğurmuş olduğunuz hamura kurutulmuş domatesi ekleyerek iyice karışması için 2–3 dakika daha yoğurun. Hamurunuzu evin ılık bir yerinde 1 saat boyunca mayalanmaya bırakın.

Bu sürede hamurunuzun hacmi iki katına çıkacaktır. Hazırladığınız hamuru mutfak tezgahı üzerinde iki elinizle 30 cm uzunluğunda bir rulo haline getirin ve kendi etrafında çevirerek sarın. İyice unlanmış fırın tepsisine yerleştirin ve 1 saat daha kabarması için bekletin.

Ilık bir yerde 1 saat kadar kabarması için bekletin. Üzerine un serpip önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 30 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

Afiyet Olsun.COSMOTURK YAYIN GRUBU & HILLARY COMPANY TURKEY
Reklam Satış & Pazarlama: COMMEDYA / +90 (212) 347 01 93
İletişim:
cosmoeditor@cosmoturk.com

Tel: (0212) 244 13 56 Fax: (0212) 244 13 32

Telif hakkı ©2013 BekarMutfagi.com Tüm Hakları Saklıdır.
Bekarmutfagi.com'da yayınlanan haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla hertürlü medya ortamında kullanılabilir. bekarmutfagi sitesinde yayınlanan yazılar yazarların kendi kişisel görüşleridir. Yazıların her türlü sorumluluğu yazıyı yazan yazarına aittir.